NewsStatement

The National Teachers Trade Union calls for a general strike

The Coordinating Council of Iranian Teachers Trade Union (in short: The National Teachers Trade Union) released a statement on September 25th, condemning the government’s widespread suppression of people, the militarization of schools, and the mass arrest of students and street protestors. The union has called on teachers and students to join the general strike by refusing to attend school on Monday, September 26th. 

Below is the translated letter first in English and then Turkish: 

In the name of God,

To the free hearted teachers and people of Iran: 

In recent days, we have witnessed bitter sweet realities. On the one hand, the bitterness of the innocent Mehsa Amini’s murder left her family grieving; on the other, the widespread wave of national protests in solidarity and companionship with her family has shown that Iran is still alive and dynamic and will not bow to oppression. 

The government’s repressive apparatus has not hesitated to prove Mahsa’s “natural” death by shooting at innocent citizens in the streets. In doing so, the murderous hands of the government have turned some of the schools into military bases and detention centers. Many arrested youths are teenage high schoolers and freshman college students, forced into solitary confinement and threatened with prison at very early ages. Every day millions of Iranians and non-Iranians around the world have seen and shared images and videos showcasing the violence and repression faced by Iranians. These disturbing and heartbreaking images hurt the heart of every conscious human. 

The Coordinating Council of Iranian Teachers Trade Union strongly condemns the government’s repression of the defenseless people, the garrisoning of schools, and the mass arrest and imprisonment of students and citizens. We ask that all teachers, retirees, and students support and stand by people in the street against the wrong, violent behavior enacted by the government. We also call all teachers and students in the country to join the general strike. Do not go to your classrooms on Monday, September 25th, and Wednesday, 27th

The death of Mehsa Amini has proven that Iranians across social strata strongly object to the mandatory hijab, which lacks any valid religious reasoning. Students, especially brave Iranian women, are expected to continue their fight and not back down until they achieve their legal and inherent human rights. The national wave of solidarity protesting the murder of Mehsa Amini proved that the Iranian government will no longer dare to ignore women’s struggle and continue to treat them inhumanely.

The National Teachers Trade Union sincerely and respectfully requests all law enforcement to put down their guns and stop shooting at people. Stand by the people of Iran before it is too late.

The National Teachers Trade Union also requests all working and retired teachers, veterans, all active government workers, retirees, labor unions, athletes, artists, and all other influential and trusted people to stand by the people of Iran. In these difficult but inspiring days, we must stand together, so our children and compatriots no longer suffer.

The National Teachers Trade Union hopes that in the coming days, the government authorities will understand the fruitlessness of their repression and stop their attempts to silence the protests.  We hope they begin approaching citizens through civil and legal ways and will obey the People’s will. Otherwise, The National Teachers Trade Union will announce further actions to support the protesting students and people of Iran. 

 

İran Öğretmen Oluşumlarının Koordinasyon Konseyi (ÖKK)

Genel Grev Çağrısı

Özgürlükçü öğretmenlere ve cesur İran halkına sesleniyoruz. Geçirdiğimiz günler bir yandan acı bir yandan tatlı günlerdir. Mahsa Amini’nin ailesinin acısı ulusal bir acıya dönüşüp geniş halk kitlelerinin dayanışmasına yol açtı. Bu da İran’ın hala canlı olduğu ve zulme boyun eğmediğinin göstergesidir.

Baskıcı İran rejimi tüm gücüyle medya organlarında Mahsa’nın ölümünü ‘doğal’ bir ölüm olarak göstermeye çalıştı ve asla sokağa çıkan halka ateş açmanın çelişkisinde kalmadı. Dolayısıyla, bu ülkenin Mahsa’larının ölümü asla tesadüfi olmamıştır. Öte yandan, kafasız cani yöneticiler sokak gösterilini bastırmak amacıyla mahallelerdeki okulları kullanarak okulları nezarethaneye çevirdi. Gözaltına alınanlar arasında çok sayıda lise öğrencisi var ve bu çocuklar daha üniversiteye girmeden hapis ve hücrelerde kalacaklar. Öte yandan, her gün sokak protestolarının batırılmasına yönelik yeni feci görüntüler ortaya çıkıyor ve gören herkesin kalbini acıtıyor. 

İran Öğretmen Oluşumlarının Koordinasyon Konseyi olarak biz her şeyden önce İran rejimi tarafından bastırılan savunmasız halk protestolarının yanındayız ve baskıyı kınıyoruz. Okulların karakola dönüşmesine ve okul öğrencilerinin tutuklanmasına karşı bütün çalışan ve emekli öğretmenleri öğrencileriyle beraber İran halkının yanında olmaya ve Pazartesi (26 Eylül) ile Çarşamba (28 Eylül) günü için ülke çapında ders yapmamaya çağırıyoruz. 

Mahas’nın cinayeti şeriat temeli bile tartışmalı olan zorunlu örtünme meselesini farklı toplumsal sınıfların protesto konusu haline getirdi. Öğrenciler, özellikle kız öğrenciler bundan sonra bu konudaki temel haklarını savunmaya devam edeceklerini öngörüyoruz.

ÖKK olarak İran polis teşkilatına hitaben silahları yere bırakmalarını ve halktan yana olmalarını vurguluyoruz, aksi takdirde, her şey için çok geç olabilir. Bu zor ve umutlu olan günlerde herkesi İran halk mücadelesinin yanında olmaya çağırıyoruz. Bütün çalışan ve emekli öğretmenler, devlet memurları, işçi sendikaları, sporcular ve sanatçıları halkın yanında durmaya davet ediyoruz. Umarız ilerleyen günlerde İran rejimi baskıyla bir yere varamayacağını anlayıp halkın taleplerine kulak vermeyi öğrenecektir. Aksi takdirde biz ÖKK olarak var olan koşullara karşı protesto edeceğiz ve halkın, okul ve üniversite öğrencilerinin yanında durarak bir sonraki eylem planımızı açıklayacağız.   

25.09.2022

 

Comment here